Koeradki naudivad massaaži – Ajakiri Lemmik

Nagu inimesed, elavad ka koerad tänapäeval kauem. Ja massaaž on üks võimalusi oma sõbra ­elukvaliteedi parandamiseks.

Katrin Mägi on oma põhiametilt raamatupidaja, kuid tal on üks väga põnev hobi – ta tegeleb koerte massaažiga. Just koerte masseerimisest ja koerte massööridest täna juttu teemegi. Koera massaaž on omamoodi ennetav hooldus, olles abiks koertele, kellel on struktuurivigu või kasvuprobleeme. Struktuurivead takistavad koeral lihaste normaalset kasutamist, mis omakorda põhjustavad valesid asendeid ja lihaspingeid.Katrini „looma- ja koerakiiks“ said alguse juba lapsepõlves. Tal olid kodus koerad, kassid ja kilpkonnad, seetõttu tekkis ka pärast keskkooli lõpetamist tõsine plaan veterinaariat õppima minna. Oli vaid üks probleem – Katrin kartis verd (verd kardab ta tänini). Selle nahka veterinaariaõpingud läksidki.Kuna loomad, eriti koerad olid Katrinil hinges, otsustas ta hakata õppima koerte massaaži, sest sellel alal ju verega kokkupuudet olla ei tohiks. Ta õppis aasta aega Soomes, omandades eelmise aasta sügisel koerte massööri kutse. Õpingute raskust ja Katrini edukust näitab lisaks paljule muule asjaolu, et 13 alustajast lõpetas vaid kaks.Soomes sai ta nii teooriat kui praktikat, tehes aasta jooksul massaaži ligi 50 koerale nii siin- kui sealpool lahte. Lisaks õppis ta ka koerte füsioloogiat, anatoomiat, toitumist ja kõike muud. Sai teada, kuidas toimib ja mida kujutab endast lümfimassaaž, karnio-sakraalmassaaž, liigeste mobilisatsioon, räägiti koera seljal olevast kümnest spinapunktist, mis mõjutavad tema siseelundeid.

Katrin kinnitab, et olles küll elupõline koeraomanik (viimased 10 aastat jagab ta oma elu saksa lambakoer Ramsesega), sai ta siiski Soomes õppides teadmisi, millest tal varem aimugi polnud. Ta lisab, et see oli nagu majale vundamendi valamine.

Massaaži olulisus koerteleKatrin tõdeb, et koertemassaaži abil on ta ka ennast paremini tundma õppinud, tunnetades nüüd endagi lihaseid hoopis teistmoodi.„Nii nagu inimesed, vajavad ka koerad massaaži,“ kinnitab ta. „Nagu inimesed, elavad ka koerad tänapäeval kauem, mistõttu peame neid just vanemas eas aitama, nende elukvaliteeti parandama. Massaaž on abivahend, mis kindlasti aitab.“On teada, et vanematele koertele on massaaž abiks isegi siis, kui seda teha kasvõi 1 kord kuus. Koera vananedes aeglustub ka tema ainevahetus, mistõttu muutuvad jäigemaks lihaste elastsus ja liigeste liikuvus.Loomulikult on masseerimine abiks ka noortele koertele. Soomes hakatakse masseerima juba üsna noori kutsikaid, sest puudutus on koerale loomulik vajadus ( peale sündi ei saa kutsikas pissida ega kakadagi ilma ema lakkumiseta), mis tugevdab turvatunnet ning tasakaalustab looma. Populaarseks on muutunud igasugune koerasport (agilty, SK jne), seetõttu vajavad massaaži ka sportkoerad. Soovitatakse ju ka sportkoerte omanikel ise enne ja pärast trenni oma koera lihaseid veidi „mudida“, et anda enne sporti lihastele õige toonus, lõõgastada peale trenni. Pärast trenni ja väikest massaaži tuleks koerad soojas hoida, kasutades keepi või mässides nad soojema teki sisse.Kuid massaaži häid mõjusid on teisigi – lihased soojenevad, see aitab kaasa kudede elastsusele ja parandab ainevahetust, vereringlust kui ka lümfide talitust, massaaži ajal vabanevad adrenaliin ja noradrenaliin, mis stimuleerivad kesknärvisüsteemi.

Kas inimeste ja koerte masseerimine on erinev?

Marko Tiidelepp Foto: Meeli Tulik

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.