Jõulud lemmik­loomade ja kingitustega – Ajakiri Lemmik

Mis võiks olla need asjad, mida tasuks oma lemmikule jõuludeks kinkida? See sõltub paljuski lemmiku­omanikust endast või sellest, mida koer, kass või mõni muu loom võiks soovida ja tahta.

Heameelt tunneb lemmikloom igasugustest asjadest, eriti neist, mida on võimalik süüa või millega mängida. Uurisin asja täpsemalt lemmikloomapoest, küsisin koeratreeneritelt ja loomaarstidelt, mida nemad soovitaksid?Pean tunnistama, et olen oma koera abil aru saanud, et jõulud on üks igati põnev ja vahva aeg ka temale – mulle vähemalt tundub nii. Jõuluõhtul, kui kodu on häid lõhnu ja siginat-saginat täis, siis on ka koer “äksi täis”, tähelepanelik ja jälgib olukorda, sest äkki kukub kusagilt maitsev palake ka talle. Kui inimesed kingitusi jagavad, siis on ka tema kohal ja ootab, mille saaks oma krabiseva pakikese. Paki suurus polegi oluline, see võib olla ka pisike, peaasi, et oleks paberisse pakitud, mida on vahva rebima hakata. Isegi paberisse pakitud juustutükk võib koerale rõõmu teha.

Lähme lemmikloomapoodi

Olin pikalt nõutu, kas lähen suure kaubanduskeskuse suurde lemmikloomapoodi või pigem väiksemasse? Otsustasin viimase kasuks, väiksemas poes on õdusam ja saab ka rahulikult juttu rääkida.Minu vestluskaaslaseks on Kristina Kruuspan, kes on lemmikloomapoe “Semu” omanik. Pood asub Tallinnas Nõmme keskuses juba 4 aastat, kuid Kristina perekond on lemmikloomapoodi pidanud juba 22 aastat, mis on ju vägagi pikk aeg. Usun, et selle aja jooksul on saanud selgeks ka see, mida inimesed oma lemmikutele jõuludeks ostavad ja küsivad. Kuigi soovid võivad ju aja jooksul muutuda.Kristina kinnitab, et jõulueelne periood aktiviseerib inimesi ka lemmikloomapoode külastama. Mõnikord on inimesed eriti aktiivsed vaid paar-kolm päeva enne jõule või lausa jõululaupäeval. Huvitav, kas inimesed tõesti unustavad oma lemmikud viimasele päevale?Enamus inimesi, kes lemmikloomadele jõulukinki otsivad on omanikud ise. On ka neid, kes otsivad kingitust sõbra, sugulase või tuttava lemmikule. Kristina tõdeb, et õnneks on siiski ka neid loomaomanikke, kes just mõne väiksema lemmikloomapoe üles otsivad. Tullakse kohale, küsitakse nõu, ja kui kohapeal mõnda kaupa ei ole, siis saab ju kataloogist tellida.

Helkurvestid ja vilkuvad kaelarihmad

Mis on popimad asjad, mida lemmikloomapoes ostetakse?Kristina kinnitab, et popimad on maiustused, mänguasjad, pesad, kuna väljas on jõulude ajal siiski vägagi pime aeg, siis lähevad hästi kaubaks ka igasugu helkurid, helkurvestid, vilkuvad kaelarihmad ja ripatsid. Omast käest võin kinnitada, et vilkuvate ripatsite valikus tuleks olla üsna tähelepanelik, sest mõni ripats on oma kinnituselt selline, et tuleb kergesti lahti ja kaob ära. Ja siis pole sellest kasu ei koerale ega ka kingi ostjale. Meenutan, et aja jooksul on kaduma läinud üsna mitu helkurit/vilkurit, mistõttu ma juba enam-vähem tean, millise firma omasid ma rohkem ei osta.Tänapäeval on ka selliseid helkurveste ja vilkuvaid kaelarihmu, millel on USB-ots ja neid on võimalik “laadida”, nii pole muret ka patareidega. Vahva, et kaasaegset tehnikat ka lemmikloomakaupades kasutatakse, ja seda tuleb ka järjest juurde.Siinkohal on paslik edasi anda Piret Kannikese (atesteeritud koerte koolitaja ja käitumisspetsialist) soovitused. Ka Piret mainib esimesena just helkurvesti, sest on pime aeg, ja pimedas ei näe autojuht ei heledat ega tumedat värvi koera. Edasi soovitab Piret kingikotti padjandivaha, eriti mõeldes vanemate koerte peale, ja selle peale, et väljas on külm. Ka Kristina Kruuspan kiidab käpapadjandivaha, see on vajalik kingitus kindlasti. Loomaarst Kaie Päike kinnitab, et ka tema valikus oleks ühe kingitusena just käpapadjandivaha.Piret Kannike jätkab soovitustega. Ta soovitab hankida Nutrolin õli, mis on parim toidulisand nii kutsikatele, kui ka vanematele koertele. Pireti jaoks on uus leid kaelarihm, kus on koeraomaniku telefoninumber peale tikitud (neid valmistab Vicky Korju, kellega saab kontakti aadressilt www.brown-pearl.com) või jälitusseadmega kaelarihm koerale, kes kipub mõnikord jalga laskma (vt. www.canese.ee ).

Ära maiusta oma lemmikuga liiga palju!

Kuna Kristina mainis maiustusi (no neid koertele ja kassidele mõeldud asju), siis jään ma mõtlema, kas on äkki oht, et lemmikud toidetakse jõulude ajal paksuks? Nagu inimesed ennast verivorstist, sealihast, hapukapsast paksuks söövad? Kristina kinnitab, et eks maiustusi tuleks ikka jao kaupa osta ja neid mõistlikult oma lemmikule anda.Kaie Päike lisab, et kindlasti ei tasuks jõulude ajal oma lemmikuid üle toita ega neile ka oma toidlaualt rasvaseid jõulutoite pakkuda.Loomaarst Tiina Toomet lisab: “Pühade ajal sööme ise ülearu ja kipume ka lemmikuid hellitama. Kõhulahtisuse ravimid on jõulu- ja uueaasta järgsel ajal loomakliinikutes hästiminev kaup. Seega – ei maksa üle pingutada. Magus ei ole niikuinii koerale ega kassile hea, rasvane samuti mitte. Muidugi võib teha jõuluküpsiseid terakese maksaga, aga anda tuleks neid ikkagi jaopärast. Ja hoopis suuremat rõõmu kui maiustamine ise, pakub maiuse pakist välja harutamine. Nii, et fantaasia tööle ja vanad pakendid ja karbid käiku!”

Pesad ja asemed olgu pehmed ja mõnusad

Koertele meeldib pesasarnane magamisase. Ideaalis võiks sellel olla ka ääred, kuhu oleks mõnus toetada. Jälgima peaks sedagi, et magamisase/pesa oleks lihtsasti hooldatav, et seda saaks vajadusel pesta, mistõttu on enamus pesasid siiski äravõetava kattega, mida on võimalik pesumasinas pesta. Ka materjalid on erinevad.Kristina kinnitab, et inimesed ostavad ülipehmeid ja äärtega pesasid, kuid osad soovivad, et pesa oleks tehtud vetthülgavast materjalist. Pesasid küsitakse ka õue, siis peaks see olema plastikust, milles saab seesolevaid asemeid vahetada. On ka selliseid majakesi, mis on nagu väike uruke, sellised on eriti meeltmööda kassidele.

Riided lemmikutele, abiks ikka

Lemmikloomade riiete müük hoogustub lemmikloomapoes samuti sügisel, kui ilmad hakkavad külmaks minema. Esimene lörts ja lumi toob riietehuvilisi juurde. Kauplustest leiab külmaks ajaks igasugu põnevaid riideid – kampsunid, kleidid, jakid, joped, isegi sokid ja jalanõud on müügil. Riideid on erinevast materjalist ja erinevast hinnaklassist, kuid paljud esemed on sama kallid kui inimeste riided või isegi veelgi kallimad. Oluline on ka loomade puhul siiski see, et riideese hoiaks soojust, hingaks, oleks vastupidav ja lihtsasti puhastatav.Ja tasuks meeles pidada, et lemmikloom peaks olema riietamisega juba väikesest peale harjutatud, täiskasvanud koera harjutamine mõne riideesemega võib olla üsnagi keeruline.Kuidas on lood lemmiklooma riiete puhul moega? Materjalid, värvid, lõiked?Kristina kinnitab, et riideid valmistavad firmad muudavad oma katalooge igal aastal, eks “mood” sunnib peale. Värvitoonide osas inimesed sedavõrd valivad ei ole, pigem loeb materjal, et riie oleks soe ja vetthülgav.Küsitakse koertele ka jalanõusid, kuid neid siiski mitte väga palju. “Koer on ikkagi koer, mitte inimene,” leiab Kristina, “koerale tuleks riided selga panna siis, kui ta seda tõepoolest vajab, mitte iseenda lõbustamiseks.”

Vitamiinid, toidulisandid

Lemmikloomapoest on võimalik osta toidulisandeid, mida saab pakkuda loomale nagu maiust. Kui koer sööb kuivtoitu, siis pole toidulisandit juurde vaja, kui koer sööb ka kodutoitu, näiteks pooleks kuivtoiduga, siis tasuks toidulisandeid anda. Vanemas eas koerale võiks liigesteprobleemide vältimiseks anda glükosamiini, karvakasvu jaoks biotiini. Väga hea valik on ka lõheõli, mis on hea nii karvale kui ka nahale. Lõheõli ostetakse Eestis lemmikutele üsna palju.Kaie Päike jätkab igihalja teemaga ehk hammastega ja nende eest hoolitsemisega. Ta soovitab kingikotti näiteks Platinumi Oral Gel’i, mis loomaarstile igati meeldib ja ta on seda paljudele soovitanud, paljud on kasutajaks jäänudki. “Hammaste harjamine on väga tähtis ka koerte puhul,” kinnitab Kaie Päike, “kuid, kes seda ei viitsi/ei saa teha, sellele on heaks abiliseks Oral Gel. Variant B on Plaque Off Dental Bites – enne olid pulbrid, nüüd on lisaks ka krõbinad väikeses pakis. Väga maitsvad, ka paljud kassid söövad neid.”Kristina Kruuspan lisab, et ka nende poes on pakkuda üks põnev uudis, mis seotud just koerte hammastega. Nüüd on võimalik ka nende kaupluses otsa teenust, kus koerte hambaid puhastatakse hambakivist ultraheli abil, narkoosi kasutamata. Hammaste puhastamine on täiesti valutu ja hari töötab hääletult, et koer ei tunneks ennast häiritult. On võimalik osta ka spetsiaalne mikroosakestega hambapasta, aparaat ja harjad koduseks kasutamiseks.Kaie Päike tunneb jõulude ajal ka väikest muret, mis puudutab samuti just lemmikute tervist: “Vaadake, et te kuusekarrad ja kinkepaki paelad enne ära koristate, kui teie loomakene selle alla sööb. Kutsikatele võivad olla ohtlikud ka pisikesed mänguasjad või nende osad.”Olge seega tähelepanelikud!

Mänguasju on igale maitsele

Mänguasjad peaksid olema ikka koertele mõeldud, sest paljud lastele mõeldud mänguasjad lähevad koera käes üsna lihtsasti katki. Mänguasi peab olema vastupidav, et koer saaks seda närida. Mänguasjadest on popimad igasugu pallid ja rebimismänguasjad.Kristina Kruuspan tõdeb, et mänguasja valik oleneb koerast. Tõelisele “lõhkujale” tuleks valida tugevad ja vastupidavad mänguasjad, mida naljalt katki ei hammusta. On ka neid koeri, kes ei tee mitte kunagi mitte midagi katki, neile võib valida ka teistsuguseid mänguasju.Tiina Toomet jätkab: “Mõnele koerale meeldivad pallid, teisele punutud köis sikutamiseks, aga on ka palju selliseid nii öelda arendavaid mänguasi, kus midagi sees ja see tuleb siis jõu ja/või kavalusega kätte saada. Enamasti on vaja kavalust ja mõttetegevus väsitab koera rohkem kui arutu palli tagaajamine. Üliaktiivse koera saab näiteks kongiga pikaks ajaks vaikselt nohisedes tegelema jätta.”

Üks huvitav asi koertele on kindlasti toidupall – sinna saab sisse panna krõbuskeid või lihatükikesi või määrida sisse/peale lausa maksapasteeti, eks see sõltub juba lemmiku maitsest ja omaniku nutikusest. Toidupallid on heaks abiliseks ka siis, kui koera kutsikapõlves üksinda kodus olemisega harjutada.

Kas piiksuga või piiksuta mänguasi?Kristina leiab, et see sõltub juba omanikust. Mõnele meeldib, kui koer mänguasjaga piiksutab, mõnele mitte.Aljo Pärn (38 aastat koerakoolitaja, 20 aastat politseinik, daam, kes on tegelenud just ka politseikoerte koolitusega) tõdeb, et ka tema valikus on pigem maiused, pehmed padjad, pesad jne. Mänguasju valib Aljo kingikotti nii, et neil oleks mõne looma kuju, kuid need peaks olema väga vastupidavad, sest isegi mängukaru või kummist pardipoiss ei tohiks jõuluõhtul ribadeks saada.Loomaarst Anu Poopuu lisab: “On olemas mitmeid mänguasju, mis ärgitavad koera mõttetööle ja mida saab aktiivseks ajaveetmiseks kasutada. Ka koeratoidust tehtud piparkooke saab kinkida, naturaalset närimist jne.”

Kas ainult asjad või midagi veel?

Aljo Pärn kinnitab, et talle jõulud väga meeldivad, mistõttu ta juba enne õiget jõuluõhtut proovib seda head tuju elada nii oma lähedastesse, kui ka oma loomadesse. Nii koerad kui kassid saavad osa küpsetamisest, poeskäikudest, kuuse ehitimisest jm. Kingikotti läheb kõik, see, mis Aljole endalegi meeldiks saada, mistõttu suukorvi ta koerale ei kingiks, isegi, kui seda vaja läheksKoerakoolitaja Sirje Vets lisab, et arutas minu küsimust jõulukingituste osas koos oma õega ja nad leidsid, et kõige olulisem on ikkagi kõigi nende aastate vältel, mis saa veedad oma kalli sõbraga, anda talle teada, et ta on sulle kallis: “Et tal on turvaline sinuga koos olla. Muidugi on jõuluks alati pandud kuuse alla sümboolne kingitus ka oma neljajalgsele sõbrale. Vahel on see mingi mänguasi, vahel on see mõni söödav asi.”Ka loomaarst Anu Poopuu leiab, et talle tuleb esmalt pähe ikka rohkem koerasõbralikke tegevusi koos omanikuga, kuid ka aktiivseks ajaveetmiseks üksioleku hetkel mõeldud toiduga täidetavad mänguasjad (eelpool mainitud toidupallid).“Mõtted tekkisid pigem sealt, kus on kitsaskohti,” kinnitab Anu. “Seega argised, pigem regulaarsusele rõhuvad. Samas pole paha kinkida koerale massaaž kasvõi vaid pühade puhul. Alustada uue treeninguga. Õpetada mõni trikk.”

Tiina Toomet lisab: “Koerale on elus kõige tähtsam tema peremees. Pikad pühad vabade päevadega on ees. Kingime oma koerale toreda jalutuskäigu, uute kohtade avastamise, hullamise tühjal rannal või peitusemängu kusagil võpsikus. Elamuskingitused on väga trendikad ka inimeste hulgas.”

Kassidele?Loomulikult ootavad jõuludeks kingitused ka kõik teised lemmikud, näiteks kassid.Kristina Kruuspan soovitab kassidele jõuludeks vitamiinipastasid või –tabeletikesi, mänguasja väikese ridva otsas, pallikesi, hiirekesi, üleskeeratavaid ja iseliikuvaid asju, ka kassidele on helkurkaelarihmad, ilusad liivakastid, mida on võimalik ka lihtsasti puhastada.Tiina Toomet kinnitab, et kass ei taha midagi või kui tahab, siis ei ütle. “Mõned mänguasjad sobivad: nööri otsas veetav hiir, suled pika varre otsas, aga mõni kass vaatab neid vaid põlglikult. Toidu suhtes on nad konservatiivsed ja pigem vahivad jõuludeks varutud gurmee kiisueinet ettevaatlikult kui himukalt. Ja aega veedavad nad ka täpselt nii nagu ise tahavad.”Tiina Toomet lisab, et pühadega tuleb midagi põnevat ka kassi ellu. Need on pakendid.

“Kui kingitused on avatud lainetab põrandal tavaliselt pakendimeri: erineva krabisemisastmega paberid, mitut sorti nöörid ja paelad ja mis kõige vaimustavam – karbid/kastid. Kui nöörid ja paelad on pigem ohtlikud (eriti veel ka kuusekard) ja võivad allaneelamisel tõsise sooleummistuse tekitada ning paberist peaks omanik pallikesi kortsutama, et neid kassile ette veeretada, siis karpidega lõbustavad nad end ise. Poevad sisse ja mängivad. Mida? Kas kodu? Aga kass ju ei ütle. Mis seal siis ikka, et ei ütle. Peamine, et tal ka pühade ajal lõbus on.”

Marko Tiidelepp Foto: Meeli Tulik

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.