Liikumine – parim käpahaiguste ravim koerale – Ajakiri Lemmik

Kui märkate, et teie koer on hakanud lonkama, lakub käppa ning ­käpa padjakeste vahelt paistavad veritsevad haavandid, ­hõõrdunud nahk või karvadeta konarused, võib koeral olla tekkinud varvastevaheline furunkuloos.

Ainult väga harvadel juhtudel on need tõepoolest tsüstid, kuid et selles veenduda ning välja selgitada, kas tegu pole onkoloogilise haigusega, peab pöörduma veterinaari poole. Kui see ei ole kasvaja, on tegutsemiseks mitu võimalust. Tavaliselt tekivad varvastevahelised tsüstid koera varvaste vahel olevale nahale ning mõnikord on nende ravimine üsna keeruline, kuna reeglina on see mitte primaarne, vaid sekundaarne allergia ilming. Selle tõvega võib haigestuda iga koer, kuid sagedamini on need labradorid, buldogid, Saksa lambakoerad ja Šoti terjerid. Suurem kalduvus on ülekaalulistel ja allergilistel koertel. Varvastevahelised tsüstid võivad põhjustada valu ja tugevat lonkamist. Kui neid ei ravita, võib moodustuda üks või mitu kõva sõlme. Tavaliselt on need 1–2 cm läbimõõduga, roosakad või tumepunased ja läikivad. Furunkulite teket võivad põhjustada ka teised tegurid, mitte ainult allergia või ülekaal, näiteks Demodex lestad, bakteriaalsed nakkused ja sissekasvanud karvad. Labradoridel on suurem kalduvus bakteriaalsele varvastevahelisele furunkuloosile, kuna neil on varvastevahelisel nahal lühikesed ja teravad karvad, mis liikumise ajal surutakse tagasi folliikuli, eriti ülekaaluga koertel. Seda probleemi saab kiiresti lahendada (kuid mitte alati ei ole see soovitav) kirurgilise operatsiooniga, kuid siis võib olla vajalik kogu varvastevahelise naha eemaldamine. Ehkki sellisel viisil võib saavutada haavandite kiiret paranemist, ei lahenda see siiski põhiprobleemi ning võib tekitada ka ebameeldivaid tagajärgi, sealhulgas ortopeedilisi probleeme ja kühme käpa padjakestel.

Veel üks mugav meetod on antibiootikumide kuur, kuid ravimid ei suuda täielikult tsüsti tungida. Samuti võib käppi leotada soojas antibiootikumilahuses, kasutada kompresse või antibiootikumidega sidemeid ning täiendavalt anda antihistamiine. Ometi peab meeles pidama, et korduvat varvastevahelist furunkuloosi tekitab kõige sagedamini vale antibiootikumide teraapia (kuur on liiga lühike või kasutatakse vale medikamenti).

Looduslikud ravimeetodidÕnneks on lisaks kirurgilisele ja medikamentoossetele ravimeetoditele ka mitmeid teisi võimalusi koera abistamiseks. Esimesena peaks kõrvaldama selle, et koer lakub valutavat käppa, seepärast on soovitav muretseda koerte operatsioonijärgne kaelakaitse. Aitavad ka järgmised abinõud.  

Susanna Unt

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.