Kuus müüti kasside ja beebide kooselust – Ajakiri Lemmik

Beebide ja kasside kooselust on müüte räägitud juba sajandeid. Kuid mis on tõsi ja mis mitte?

Küllap on enamik loomasõpradest lapsevanemaid tundnud enne esmakordset emaks saamist muret, kas ja mismoodi hakkab sujuma loomkaaslaste ja uue ilmakodaniku kooselu.Siin loos vaatleme kuut levinud müüti kasside ja beebide ühisest elust ning laseme arvamust avaldada arstidel ja teadlastel.

Tunnistan ausalt – veel mõne aasta eest ei tundunud ka mulle hea mõttena lasta kass ruumi, kus magab või viibib beebi. Viimastel aastatel olen aga õppinud tundma kassi käitumist ning mõistnud, millised müüdid ja hirmud kassi ning väikelapse kooselust on tõesed ja millised valed. Olukordi, kus hirmul on suured silmad, on omajagu. Kindlasti aga tuleks iga lapse puhul tema ohutus ja turvalisus väga range pilguga üle vaadata.

Müüt nr 1 – Kassid saavad aru, kui perenaine on rase.VÕIB-OLLA

Tuleb välja, et see võib olla isegi tõsi. Loomateadlaste sõnul võivad mõned kassid tunda rasedushormoonide põhjustatud lõhnu naise kehal ning saada inimese rasedusest aimu isegi varem, kui ta ise.

Müüt nr 2 – Kui sa rasestud, pead loobuma oma kassist, sest on oht nakatuda toksoplasmoosi.VALEToksoplasmoos, parasiithaigus, kujutab otsest ohtu lootele ema kehas, kuid palju tõenäolisem on sellesse nakatuda süües või töödeldes too-rest liha ja tehes aiatööd, kui kassi väljaheite kaudu. Rasedad saavad ennetada kassi väljaheite kaudu nakatumist selle läbi, et puhastavad liivakasti vähemalt kord päevas. Ja – kui peres on keegi teine, kes seda teha võib, ei pea see ju ilmtingimata ka raseda töö olema…

Kassid saavad toksoplasmoosi süües närilisi, kes on selle parasiidiga nakatunud. Kuna aga toksoplasmoos ei avaldu tihti kassidel nähtavate sümptomite kaudu, tuleks olla ettevaatlik õues käiva kassi liivakasti puhastades – kandes näiteks ühekordseid kummikindaid ning pestes seebiga käsi.

Müüt nr 3 – Kassid lämmatavad beebi või imevad õhu beebi kopsudest välja.VALESee müüt on just see, mis ka mind hirmutas, kui olin just emaks saanud. Mulle oldi alati räägitud, et kassid on beebidele ohtlikud, sest tunnevad piima lõhna beebil ning kui naabri kass üritas läbi tuulutusava mu beebi tuppa tungida, pidin ma peaaegu et šoki saama.Hiljem õppisin ma aga, et see müüt on pelgalt vananaiste loba, mis tuleneb sellest, et läbi aegade on kasse peetud kurja sümboliks. Tegelikult ei kujuta kassid beebidele mingit ohtu – nad on lohutajad ja soojalembelised ning ronides lapse voodisse, mõjuvad nad beebile just rahustavalt ning aitavad lapsel paremini maailmaga tutvuda, saades ise sooja keha vastas hea une.Siiski soovitan olla ettevaatlik, kui beebi on alles nii pisike, et ei oska ennast ise keerata, sest siis võib kass kogemata jääda lapse näo ette ja see võib tõesti põhjustada lämbumise. Siiski on statistiliselt välja toodud, et imikute lämbumissurma põhjustavad näo ette jäänud padjad või lapsevanem, kes unes lapsele otsa keerab ja ta niimoodi lämmatab.

Kokkuvõtvalt – on soovitav mitte lasta kassi ruumi ja voodisse lapse magamise ajal.

Kairiin Koitla

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.