Kuidas tulla toime loomaallergiaga – Ajakiri Lemmik

Kassi- või koeraallergia all kannatavatele inimestele võivad probleeme tekitada mitte ainult nende endi lemmikloomad, vaid ka viibimine ühes ruumis inimestega, kellel on kodus loomad.

Hea uudis – leidub mitmeid looduslikke viise (mida tunnistab ka teadus), mis võivad aidata leevendada ebameeldivaid sümptomeid.  Loomaallergia on üks levinumaid allergilise riniidi ehk allergilise nohu põhjuseid. See on inimesel aastaringselt esinevate ja õhus leiduvate allergeenide, näiteks looma nahaosakeste, tolmulestade ja hallituse tekitatud sümptomite meditsiiniline nimetus.  Heinapalavik ja õietolmuallergia põhjustavad hooajalist allergilist nohu. Inimesed, kellel on pidev allergiline nohu, kaebavad tavaliselt ninakinnisuse, silmade sügeluse, köha, aevastamise, ka unehäirete, väsimuse, halva keskendumisvõime ja igapäevatoimingutega hakkamasaamise raskuste üle.  Kui antihistamiinikumid oma kõrvaltoimete tõttu ei sobi, siis siin on mõned alternatiivsed looduslikud vahendid, mida tasub proovida.

1. Katkujuur

See taimne preparaat on erinevat tüüpi allergilise nohu ravis osutunud niisama tõhusaks kui antihistamiinikumid, pealegi ei ole sellel ravimitele iseloomulikke kõrvalmõjusid. Sellegipoolest veenduge, et teie valitud vorm ei sisalda alkaloide, kuna need võivad olla maksale toksilised. Soovituslik päevane annus: 50–75 mg standardset katkujuure ekstrakti kaks korda päevas. Tavaliselt sisaldab ekstrakt vähemalt 7,5 mg petasiini ja isopetasiini – need on peamised aktiivsed ühendid.  

2. C-vitamiin

Näib, et täiendavalt kasutatav askorbiinhape ehk C-vitamiin mõjub loodusliku antihistamiinina. Ühes uuringus, kus C-vitamiini manustati ninna aerosooli vormis, vähenesid sümptomid 74% allergilist riniiti põdevatest inimestest. Soovituslik päevane annus: 2 g suukaudselt manustatud C-vitamiini.

3. D-vitamiin

Allergilise nohuga seostatakse D-vitamiini puudust, sellepärast on soovitav kindlaks teha D-vitamiini tase veres ja vajadusel seda korrigeerida.

4. Probiootikumid

Kui allergilise riniidiga lapsed, keda nohu vaevas aastaringselt, kasutasid probiootikumi Lactobacillus paracasei, selgus, et see oli niisama efektiivne kui antihistamiin tsetirisiin ning ei tekitanud mingeid olulisi  kõrvaltoimeid. Soovituslik päevane annus: proovige rohkelt Lactobacillus tüve sisaldavaid toidulisandeid ja kasutage vastavalt konkreetse toote kasutusjuhisele.  

5. Harilik nõges

Peaaegu 60% inimestest, kellel oli allergiline nohu ja kes kasutasid külmkuivatatud nõgese toidulisandit, tunnistasid, et see aitas tõhusalt sümptomeid vähendada, ja 50% kinnitasid, et nõges oli niisama efektiivne või isegi efektiivsem kui varem kasutatud ravimid.

Kas teadsite?

Vastupidiselt laialt levinud arvamusele, mille kohaselt põhjustab loomaallergiat loomade karv, tekitavad tegelikkuses allergilisi sümptomeid allergeenid, mis asuvad looma naharakkudes, kõõmas, higis, süljes ja uriinis.

Võtke seda arvesse!

Siin on mõned eluviisi nõuanded, kuidas vähendada kokkupuudet loomade allergeenidega. 1. Ärge kandke villast riietust, selle asemel eelistage puuvillast, näiteks tõmmake selga värskelt pestud T-särk. Uuringud on näidanud, et villane ja fliismaterjal võtab külge kümme korda rohkem loomade naharakke kui paljas ihu. 2. Leppige perega kokku, et kodus on mõni ruum, kuhu lemmikloomi ei lasta, omakorda enne külaskäiku sõprade juurde paluge, et nad puhastaks pinnad võimsa tolmuimejaga.  3. Võimaluse korral paigutage oma töökohale õhupuhastussüsteem, et filtreerida õhus leiduvaid võimalikke loomade allergeene.

4. Proovige allergiavastast pihustatavat vahendit, näiteks Bio-Life AirCleanse, mis vähendab loomade ja muude allergeenide taset siseruumide õhus. Pihustage seda oma kodus ja tööl ning paluge sõpradel ja sugulastel (kellel on lemmikloomad) seda pihustada enne, kui lähete neile külla.  

Susanna Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.