Kuidas saada jagu koera sügelistest – Ajakiri Lemmik

Koer sügab end pidevalt? Veenduge, et tal ei ole sügelisi. Kui on, otsige abi loomaarstilt ning tugevdage looma tervist ­looduslike tõhusate vahenditega.

Sügelised on parasitaarne nahahaigus, mida tekitavad mikro­skoopilised parasiidid – süüdik­lestad. Sõltuvalt lesta liigist on levinumad sügeliste kaks peamist vormi: sarkoptoos ja demodektoos. Mõlemaid esineb üsna sageli, kuid tänu ka lesti piiravatele kirbuvastastele vahenditele on sügelised viimasel ajal harvemaks muutunud.

Kui on sarkoptoos

See on nakkuslik nahahaigus, mida esineb peamiselt koertel ja väga harva kassidel. Seda põhjustavad süüdiklestad (Sarcoptes Scabiei). Nende lestade uuristatud nahaalused käigud ja nõristatud eritised põhjustavad allergilist või hüpertundlikku reaktsiooni, mis võib avalduda väga tugeva sügelusena. Kui loomal on selline sügelus, võib tema kõrvade siseosas, küünarnuki nahal või tagajalgade põlveliigese kohtades tavaliselt märgata pisikesi villikesi või hallikaskollast koorikut. Kui koer neid sügab, võib tema seisund halveneda, samuti võib koorikute kohtades välja langeda karv. Pikaaegsel põdemisel tekib spetsiifiline nahapõletiku lõhn, koer muutub apaatseks.

Kui on demodektoos

See erineb üsna suurel määral sarkoptoosist, kuna demodektoos ei ole nakkushaigus, see tähendab – ei levi teistele. Sarnane on see, et koer hakkab end sügama koonu, kõrvade ja saba ümbert. Sügelev nahk kattub lööbega, karv langeb välja. Demodex canis nimelist lesta esineb vähesel hulgal ka tervete koerte nahal, tekitamata mingeid sümptomeid, kuid kui loomal on nõrgenenud immuunsüsteem või geneetiline kalduvus haigestuda, siis lestad paljunevad ja tekitavad haiguse. Demodektoos võib olla lokaliseerunud, puudutades ainult teatud kohti kehal, või üldine ja avalduda kogu kehal.  Lokaliseeritud juhtumeid esineb sagedamini noortel, alla aasta vanustel koertel ja sagedamini lühikarvalistel tõugudel. Tavaliselt asuvad lestad koonul ja esijalgadel ning nendes kohtades võib täheldada ka karva välja­langemist, naha ketendamist ja punetust. Üldine demodektoos on iseloomulik vanematele koertele ning võib välja näha päris kohutavana, raskete nahakahjutustega. Kui lestad kaevavad käikusid, hävitab see karvade folliikulid ning immuun­süsteem reageerib ulatusliku punetuse, sügeluse, koorikute ja isegi karvanääpsude põletiku ja furunkoloosiga. Haiged koerad võivad keelduda toidust, neil võib tõusta palavik. Arsti võetud nahakaape mikroskoopiline analüüs näitab tavaliselt suurt hulka sigarikujulisi lesti. See on üks raskematest nahahaigustest, millele peab viivitamatult tähelepanu pöörama.

Diagnoos ja ravi

Sügeliste diagnoos määratakse mikroskoobis avastatud lestade või nende munade põhjal. Sellel eesmärgil peab analüüsima kahjustatud kohtadelt võetud nahakaapeid ning kasutama erilisi laboratoorseid meetodeid, et eristada nahaproovides lesti või nende mune. Liialt paksenenud nahakahjustuste korral võib vajalik olla naha biopsia. Nii sarkoptoosi kui demodektoosi juhtudel võidakse määrata ravi süüdiklesti hävitava putukamürgi amitraasiga. Võib anda ka parasiitidevastast vahendit ivermektiini, kui koer ei kuulu tõugu, mis seda ravimit ei talu, näiteks borderkolli.  Sarkoptoosi juhtudel, kui sügelised võivad külge hakata ka inimesele, peab töötlema ka kodu ja nahakahjustuste ilmumisel konsulteerima arstiga. Niisamuti tuleb töödelda mitte üksnes lemmiklooma, vaid kõike ja kõiki, kes temaga on kokku puutunud. Koerte demodektoosi ravi hõlmab haigetelt kohtadelt karva pügamist, samuti vannitamist iga kahe nädala järel amitraasi lahusega või bensoüülperoksiidi šampooniga, kasutades sama­aegselt ivermektiini süste või milbemütsiini (teine parasiitidevastane vahend) tablette.  Nahakaapeid tuleks kontrollida iga kahe nädala järel, et teha kindlaks, kas lestade hulk on vähenenud, ning pärast analüüside negatiivseid tulemusi peab ravi jätkama veel neli nädalat. Demodektoosiga koertele ei tohi anda steroide, isegi siis, kui ta väga sügab, kuna need ravimid võivad immuunsust veelgi nõrgendada ja tugevdada süüdiklestade invasiooni. Lisaks neile meetmetele on ka mitmeid looduslikke vahendeid, mida võite kodus proovida looma sügeluse leevendamiseks. Eriti soovitav on tugevdada looma immuunsust, mis võib aidata sügelistest kiiremini terveneda ning osutada vastupanu haiguse rünnakutele tulevikus.  

Parim – looduslik toit

Kalduvus sügelistega nakatuda on koertel ja kassidel, kelle toitumine ei sisalda piisavalt toitaineid. Kodus valmistatud looduslik toit suurendab looma immuunsust, sellepärast on see väga soovitav, sest tõenäoliselt sisaldab toiteväärtuse poolest tasa­kaalustatud kvaliteetseid koostisosasid. Koerale võib anda ka põisadru­küpsiseid. Põisadru on pruunvetikate klassi kuuluv liik, mis sisaldab joodi, B-grupi vitamiine, C-vitamiini, mineraalaineid, lipiide, taimseid steroole, amino­happeid, oomega-3 ja oomega-6 rasvhappeid, antioksüdante, polüfenoole ja flavonoide – need kõik on nahale kasulikud.

Tuleb omastada vitamiine

Paljud holistilised loomaarstid arvavad, et vitamiinid E ja C aitavad tugevdada immuunsust ja kaitsevad sügeluse eest, peatades naha sügeluse põhjuse – histamiini – eritumise. Sellepärast võib nende antioksüdantide lisamine lemmiklooma toidule seisundit parandada. Soovituslik annus: kuni 7 kg kaaluvatele koertele: 100 RÜ E-vitamiini ja 250 mg C-vitamiini päevas; 7–18 kg raskustele loomadele: 200 RÜ E-vitamiini ja 500–1000 mg C-vitamiini päevas; 18–36 kg kaaluvatele koertele: 400 RÜ E-vitamiini ja 1g C-vitamiini päevas; suurematele koertele: 600 C-vitamiini päevas 1–2 g C-vitamiini päevas.

Aitavad rahustavad vannid

Peske koera sügelusvastase šampooniga, näiteks kaera­šampooniga – see võib aidata vähendada looma ebamugavust.

Rahustage koera

Koera nahaprobleemide edukaks lahendamiseks tuleks pöörata tähelepanu ka sügeluse emotsionaalsete põhjustele ja nende vältimisele. Mängige kodus rahustavat muusikat, vältige võõraid kohti ja inimesi ning aidake koeral vähendada stressi regulaarsete jalutuskäikudega. Ka pooletunnine koeraga jooksmine või mängimine võib tema tähele­panu lakkamatust sügamisest kõrvale juhtida.  

Hoidke puhtust

Süüdiklestad võivad elada päevi, sellepärast on oluline puhastada tolmuimejaga kodu ning pühkida niiske lapiga põrandad isegi siis, kui koer on lestadest juba vabanenud. Samuti peaks veel kord läbi pesema kõik lemmiklooma tarvikud.  

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.