Kas kass tunneb tõesti tähti? – Ajakiri Lemmik

Levinud rahvajutu järgi peaks kassile nimeks panema pigem Miisu kui Miki, sest kassid ei reageerivat nimedele, kust puudub susisev häälik.

Teadusportaal Novaator uuris asja Maaülikooli loomakliiniku ülemarstilt Aleksandr Semjonovilt, kes ütles, et see väide ei vasta tõele.„Tegemist on müüdiga. Vahet ei ole, kas nimi susiseb või mitte,” ütles Semjonov.Ülemarst lausus, et võrreldes teiste koduloomadega, nagu näiteks koertega, on kassid tüüpilised kiskjad ning nende kuulmine on suurepärane.

Kass kuuleb ultraheli

Nii näiteks kuulevad kassid ka ultraheli, ehk heli, mis on inimese kuulmise jaoks liialt kõrge. Kui inimene kuuleb helisid vahemikus 20 kuni 20 000 hertsi, siis kassid kuulevad helisid vahemikus 55 kuni 79 000 hertsi.Ultraheli tekitavad näiteks hiired ja teised närilised. Erinevalt nahkhiirtest ja delfiinidest, kassid siiski ise ultraheli ei suuda tekitada.Semjonov ütles, et rahvajutt, et kassid reageerivad vaid susisevatele nimedele võis tekkida ehk sellest, et sarnast heli teevad ka hiired ja muud närilised.„Kõik sellised helid, mida närilised tekitavad, olles näiteks kuskil lehtede all, tekitavad kassidel suuremat huvi,” ütles ülemarst. „Kui mänguasi näiteks susiseb, siis võib kassil olla sellega meeldivam mängida.”

Omaniku hääl meeldib

Semjonov lausus, et kassi tähelepanu püüdmisel mängib susisemise asemel rolli hoopis see, kes looma kutsub. Kõige paremini reageerivad kassid, aga ka teised koduloomad, just omaniku hüüdele.„Ükskõik, kuidas te ka kassi ei kutsu, aga kui ta teid ei tunne, siis ta ei reageeri,” lausus ta.

Semjonov lisas, et kassid saavad aru, kui inimene neid kutsub: „Te ei pea kassi üldse kutsuma nime järgi. Te võite öelda Miisu, aga kui te kasutate selle asemel ka sõna „kallis”, siis tuleb ta ikkagi välja. Tähtis on see hääletoon, kuidas te teda kutsute.”

Lemmik

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.