Salapärane kass: miks ta niimoodi jookseb? – Ajakiri Lemmik

Ka kõige rahulikum kass võib vahel hoogsad tuurid peale võtta ning mööda pealnäha sihitult siia-sinna söösta.

Loomapsühholoogid on kulutanud palju aega ja raisanud aastaid, et mõista koerte käitumist, neid treenides ja maiustustega hellitades. Inimesed mõistavad koerte käitumist suhteliselt hästi, kuna koerte näoilmed on kergesti loetavad, samas jäävad kassid aga meile siiani mõistatuseks.Koer liputab saba, kui ta on rahulolev, teeb erinevaid häälitsusi, et oma soovid ja tunded arusaadavaks teha ja mõistab lihtsamaid käslusi. Kassid seevastu on aga rohkem tuntud kui arusaamatute tunnetega isendid. Viimasel ajal on aga hakatud uskuma, et ka kassid oskavad ennast väga selgelt arusaadavaks teha ning meie, inimesed, lihtsalt ei oska vaadata ja märgata neid suhtlusviise.

Mis puudutab kasse, siis mjäugumine ja sabaliigutus võib tähendada paljusid asju. Iga nurruga, häälitsuse ja silmapilgutusega püüab kass tegelikult meiega suhelda. Paljud kassiomanikud on avaldanud, et tunnevad, et suudavad oma kassiga mingilmääral suhelda ning loomapsühholoogide arvates võib kassiomanik püüdlusest oma neljajalgse mini-tiigriga suhtlemisest vaid kasu saada. Kassid on väga iseseisvad loomad, seega mõistetakse neid tihti valesti. Siiski ei tähenda see, et sa ei saagi kunagi mõista, miks su kass kohati hulluna käitub ja kell kolm öösel täiel kiirusel läbi kodu tuiskab või miks ta iga viimase asja aknalaualt alla peab lükkama.

Öised jooksutuuridOlenemata tõust esineb kõikidel kasslastel hetki, kus nad tormavad ülehelikiirusel läbi elamise, mjäuguvad nagu hullunud ja käituvad nagu neid ajaks keegi taga. Nad sööstavad üle toa, vaatavad hullunult suurte silmadega ringi ja peatuvad järsult.Seda periood nimetatakse vahel ka kui „öine hullusehoog“, kui kassil hakkab igav ja ta pakub endale meelelahutust üle sinu jooksmisega ning läbi elamsie tuiskamisega.

Lisaks pakub kassidele öösiti meelelahutus su varvastele jahti pidamine ja su näo katsumine käppadega – see kõik on ühtlasi ka kutse mängule.

Miks mu kass hullub?Kassid on kiskjad ja seega vahel, kui nad käituvad hullunult, võib see tuleneda sellest, et nende jahiinstinkt lööb välja. Kodukassid ei pea ju oma toitu jahtima, see valatakse neile kaussi ning nõnda jääbki kassile väga loomupärane käitumine kasutuna kassi sisse kinni. See jahiinstinkt tuleb ka näiteks välja siis, kui ostad oma lemmikule mõne karvase mänguhiire või laseri. Loomapsühholoogid soovitavadki oma lemmikule vähemalt korra päevas pakkuda vaimset stimulatsiooni, andes talle kas mänguhiire, suletutiga õnge või lastes laseritäppi oma neljajalgsel taga ajada.

Teine põhjus, miks su kass öösiti hulluda võib, on see, et ta ei saa päeval piisavalt füüsilist liikumist. Paljud kodukassid veedavad päeva üksinda kodus, kuna omanik on tööl. Kui omanik koju tuleb õhtul, tahab kass temaga mängida ja muutubki väga aktiivseks. Kui kass ei saa ennast välja elada, võibki ta öösiti täiesti pööraseks minna ja joosta. Eriti kehtib see kassipoegade kohta.

Seniilsus ja kirbud ajavad hulluksKui sul on kodus vana kass, võib tema kummalise käitumise taga olla vanadus. Ka kasside aju vananeb ning nad võivad seniilseks muutuda, põhjustades meie silmis hullunud käitumist. Kahtluse korral on soovitav sellistel äkilistel meeleolumuutuste ja käitumismuutuste puhul pöörduda veterinaari poole.

Vahel võib kass hulluda ka kirbudest. Kui keegi teda pidevalt närib, ei suuda loom rahulikult jääda. Ta võib sööta ühest toast teisse ning isegi põhjuseta rünnata teisi pere lemmikloomi ja pereliikmeid.

Kassi hüperatiivsus
Antud haigus on väga harva esinev, kuna kassid on juba loomupäraselt imelikud loomad ja ka täiesti terve kasslane võib söösta mööda elamist nagu hullunud või hüperaktiivne loom. Üks põhilisi sümptomeid, mis aitab diagnoosi panna, on see, kui su kassi seljanärvid värisevad rütmiliselt jooksutuuri ajal ning see ajab neid oma selga hammustama. Kasside hüperaktiivsus on väga harva esinev haigus ning enamjaolt esineb see täiskasvanud kassidel. Üks viis kindlaks teha, kas sinu kassil on see sündroom, on paitamine. Kui sa paitad oma kassi selga, siis su pai nautimise asemel hakkab kass hoopis oma selga hammustama ja kratsima. Seda põhjustab kehas vallanduv hormoon, mis tekitab loomas ebamugavust ja panebki ta jooksma. Jällegi, kui kahtled, räägi oma kassi veterinaariga.

Kaidi Aidama

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.