Kui loom on välja kuulutanud näljastreigi – Ajakiri Lemmik

Hea tervisega loomadel on tavaliselt hea isu. Nii on ka inimestega. Mida aga teha siis, kui teie lemmikloom on välja kuulutanud näljastreigi?

Me kõik oleme kuulnud pirtsakatest koertest ja kassidest, kes toitu üksnes nuusutavad ja võivad terve päeva mitte süüa, kuid paari päeva pärast hävitavad korraliku portsjoni. Tegelikult peavad loomad söömisel järgima kindlat režiimi. Vana ütlus, et terve koer on näljane koer, on enamasti tõsi.   

Miks nad ei söö?

Looma söögiisu võivad mõjutada mitmed tegurid – stress, muutused perekonnas, halva kvaliteediga või ära tüüdanud toit, ilmamuutused, sooleparasiidid, suuhaavandid, nakkused, kõhukinnisus ja vähk – see kõik võib põhjustada isutust. Lihtsa põhjuse korral piisab looma söögiisu parandamiseks toidu muutmisest ja talle suurema tähelepanu osutamisest. Samuti on normaalne, kui äsja hiire kinni pistnud kass või jäätmetes tuhninud koer ei jookse majja sisenedes kohe oma toidukausi juurde. Sellepärast on tähtis välja selgitada, mis on looma söögiisu langust mõjutanud. Võib-olla valutavad koeral hambad. Ka raskekujuline gingiviit (igemepõletik) võib sundida looma toidust loobuma.

Kuidas see võib väljenduda

Täielik isutus, kui loom keeldub üldse toidust, on tavaliselt tingitud mõnest haigusest. Kui isutusega kaasnevad veel mõned halvale tervisele viitavad tunnused, peab nendega arvestama ja andma loomale vastavaid vahendeid. Kahtluste tekkimisel pöörduge abi saamiseks loomaarsti poole. Valulike suuhaavanditega koerad ja kassid võivad proovida süüa ning siis niutsudes või näugudes oma toidukausist jälle taganeda. Hingamisteede nakkustega kassid ei tunne toidu lõhna, mistõttu võivad küll tulla oma toidukausi juurde, kuid midagi puutumata ära minna.  Sellist käitumist peab tähelepanelikult jälgima ja rääkima sellest oma loomaarstile. Kui loom keeldub igasugusest toidust, isegi oma lemmikmaiustest, on sellel kindlasti põhjus, mis vajab hoolikat uurimist.

Peab määrama diagnoosi

Kui arstil on kahtlusi mõne nakkuse, kõhunäärme põletiku, kõhukinnisuse, soolte ummistuse (võõrkeha seedetraktis) või vähi suhtes, võivad olla vajalikud vereanalüüsid või röntgenuuringud.  Haavandilise stomatiidiga kassidel võivad suus olla söömist takistavad haavandid. Enamik kasvajaid põhjustavad kehakaalu langust ja isutust. Võõrkeha alla neelanud koertel ja kassidel võib tekkida ­ummistus, mis sunnib söömist katkestama. Isu võib kaduda ka maksa- või neeruhaiguste tõttu.

Mitmekesistage toitumist

Kui koer või kass loobuvad toidust, kuid näevad välja ja käituvad nagu tavaliselt – on erksad, aktiivsed ja huvitundvad – pole muretsemiseks põhjust.  See on normaalne, kui kass ei söö 24 tundi ja koer kuni 48 tundi, ent äkilised muutused söömisharjumustes on tähelepanu väärt. Võimalusel peaks kontrollima looma suud ja kindlaks tegema, kas igemetes, keeles või hammastes ei ole valu põhjustavaid muutusi. Seda on märksa lihtsam kontrollida koertel kui kassidel, kuid looma muutumisel agressiivseks katkestage kontrollimine ja viige ta arsti juurde. Proovige oma lemmiklooma tavaline toit vahetada mõne maitsva inimeste toiduga või teise brändi loomatoiduga. Kui nad seda söövad, pole rahutuseks alust.

Vahetage kohta

Teie lemmikloom võib soovida, et tema toidukauss asuks vaiksemas kohas, eemal mürast. See võib olla eriti oluline, kui kodu on ootamatult muutunud lärmakaks, kuna teil on külalised või palju võõraid inimesi, näiteks kui külalised jäävad teie juurde ka ööbima. Kassidele on segamatu söömine eriti tähtis. Vaikne panipaik või mõni muu ruum võivad selle probleemi lahendada.

Andke lõhnavat toitu

Koertel ja kassidel on väga terav haistmine ning neile meeldib lõhnav toit. Pakkuge koerale ja kassile sooja toitu, sest soojendamisel eritub paremini tugev lõhn, mis võib stimuleerida looma söögiisu.

Toidule võib lisada ka pisut värsket küüslauku – see tugevdab toidu lõhna ja ärgitab koera ja kassi sööma. Liiga palju küüslauku võib olla loomale mürgine, sellepärast peab järgima täpset annust. Väikestele koertele võib anda ⅛teelusikatäit küüslauku päevas, kuid koertele, kelle kaal ületab 7 kg, võib anda ¼ teelusikatäit värsket küüslauku päevas. Selline kogus küüslauku on ohutu, ent kui loom saab seda suuremal hulgal ja pikaajaliselt, võib koertel ja kassidel tekkida aneemia.  

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.