Kui koeral või kassil on kasvaja – Ajakiri Lemmik

Vähki põevad nii koerad kui kassid ja just seetõttu sureb peaaegu 50% eakatest koduloomadest.

Vähidiagnoos on löök igale lemmiklooma omanikule. Eriti palju on vähi ohvreid kümnest aastast vanemate loomade seas. Vähki haigestumine ei tähenda siiski veel surmaotsust. Mõnda vähivormi, näiteks nahakasvajaid, võib kirurgiliselt eemaldada ja loom võib täielikult terveneda, kui kasvajat õnnestub diagnoosida piisavalt varajases staadiumis. Otsustav tähtsus on sellel, kui kiiresti reageeritakse kahtlastele sümptomitele.  

Võtmesõnaks on kiire arstiabi

Tunnused võivad olla erisugused, sõltuvalt vähi liigist, kuid enamikul loomadel märkate tõenäoliselt midagi taolist: letargia ja jõuetus, oksendamine, kaalulangus, hoolimata sellest, et loom sööb piisavalt, isupuudus, neelamisraskused, mitmesugused kõvad moodustised naha all, mitteparanevad või veritsevad haavad.  Niipea kui märkate mõnda neist sümptomitest, konsulteerige viivitamatult oma loomaarstiga, eriti kui loom on vana. Kui kompamisel tunnete looma kehal mingeid mügarikke, näidake neid võimalikult kiiresti loomaarstile. Mõelge läbi vastused, kui teilt küsitakse, kui kaua see on seal olnud ja kui kiiresti suuremaks muutunud. Enamasti suudab loomaarst öelda, kas kahtlane moodustis on vähk. Kasvaja omakorda võib olla hea- või pahaloomuline. Healoomulisel kasvajal on levimise risk väike või seda pole üldse, sellepärast ei peeta healoomulisi kasvajaid ohtlikeks. Pahaloomuline kasvaja võib moodustada metastaase. Määramaks, ka kasvaja on hea- või pahaloomuline, teeb loomaarst arvatavasti terava nõelaga aspiratsiooni või biopsia. Seejärel saadetakse koeproov patoloogile, kes teeb järelduse, kas loomal on vähk ja kui on, siis määrab, millistes elundites võiks see moodustada metastaase ja kui kiiresti see protsess võib toimuda. Erinevaid vähivorme diagnoositakse erinevalt, näiteks luukasvajatele tehakse röntgeniuuring, kõhuõõne kasvajatele ultraheliuuring, aju- ja selgrookasvajatele  magnetresonants- ja arvutitomograafiauuringud. Kasside leukeemiaviiruse või kasside immuunpuudulikkuse viiruse (FIV) tekitatud vähki diagnoositakse vereanalüüside kaudu. Enne kui alustate loendamatuid uuringuid ja otsustate operatsiooni kasuks, konsulteerige veterinaar-onkoloogiga. See spetsialist paneb täpse diagnoosi ja tutvustab loomaomanikule ravivõimalusi, võttes arvesse lemmiklooma vähi liiki ja haiguse arengustaadiumi.

Mis tekitab vähki?

Kahjuks pole peaaegu kunagi võimalik täpselt määrata ühte kindlat vähi põhjust. Siin on ainult mõned võimalike põhjuste pikast loetelust: pärilikkus, liiga varajane või liiga hiline steriliseerimine/kastreerimine, kantserogeenid keskkonnas või toidus, plastmassist toidunõude kasutamine, ravimid või keemilised ained joogivees, krooniline põletik, vaktsiinid, stress ja isegi liiga palju päikest. Enamik neid tegureid tekitavad vähki ka inimestel. Meie lemmikloomad elavad meiega samas keskkonnas ning neid mõjutavad samad riskitegurid. On tõendeid, mis kinnitavad, et koertel (aga eriti kassidel) võib passiivse suitsetamise tõttu tekkida kopsuvähk.

Uuringud tõendavad, et loomadele avaldavad mõju ka meie negatiivsed emotsioonid. On täheldatud, et stressi all kannatavate inimeste loomadel on samuti stress ja haigete omanike lemmikud on sagedamini haiged.

Traditsioonilised ravimeetodidLoomaarst või onkoloog määrab vastavalt vähi liigile ja kasvaja staadiumile keemiaravi, kirurgilise eemaldamise või kiiritusravi. Mõnel juhtumil võib olla vajalik mitme meetodi kombinatsioon. Otsuse ravi kohta teevad kogenud onkoloog ja radioloog, kuna kiiritusravi ei ole kõigi kasvajate puhul efektiivne. Samuti on vähivorme, mille puhul parimaid tulemusi annab keemiaravi – see kehtib eriti koertele. Esineb juhtumeid, kui keemiaraviga võib koera täiesti terveks ravida.Kassidele keemiaravi tavaliselt ei tehta, sest neile võib see olla ohtlik. Keemiaravi on kurikuulus oma kõrvaltoimete poolest, kuid enamik koeri talub seda hästi ja neil esineb ainult tühiseid kõrvaltoimeid – iiveldust, oksendamist või kõhulahtisust.Nii et esimene soovitus on: pöörduga kindlasti veterinaar-onkoloogi poole. Veel üks soovitus seoses ellujäämise prognoosiga – ärge laske kurval statistikal ennast mõjutada! Iga loom on unikaalne ja arvudel võib puududa igasugune seos teie lemmikloomaga. Näidake üles initsiatiivi, rääkige avameelselt loomaarsti või onkoloogiga ja seejärel valige kogutud teabe alusel raviplaan – selline, mis sobib teile ja teie lemmikloomale kõige paremini.

Otsus on teie teha, ent koguge piisavalt palju teavet, et võtta vastu oma loomale soodne otsus ja pakkuda talle vajalikku tuge. Säilitage reibas olek, et teie lemmik võiks ennast tunda samamoodi – loomad tajuvad täiesti kindlasti omaniku emotsioone.

ToitumineVähki põdeva looma toit peab sisaldama optimaalsel hulgal toitaineid, kuid samal ajal on selle ülesanne ka vähirakkude hävitamine, andmata neile toitaineid, mis tagavad kasvaja edasise kasvamise ja vähirakkude paljunemise. Suurem osa vähihaigetele mõeldud menüüdest näevad ette rohket valku, keskmisel või suurel hulgal rasvu ja vähe süsivesikuid. Hea valik on töötlemata toit ja kodus valmistatud söök. Kui aga teie lemmikloom on rahutu ja kaotanud söögiisu (väga levinud nähtus vähihaigel loomal), pakkuge talle kindlasti midagi sellist, mida ta hea meelega sööb, kuna kõhnunud ja näljane loom ei suuda kasvajaga võidelda. Proovige toitu soojendada ligikaudu kuni 38°C, parandades sel viisil toidu maitset.

Toidulisandid

Paljudel toiduainetel on vähivastased või immuunsüsteemi tugevdavad omadused, mis võitluses vähiga on otsustava tähtsusega.

Probiootikumid

Umbes 70% keha immuunsüsteemist asub sooltes, sellepärast andke loomale iga päev kvaliteetseid probiootikume, mille üks annus sisaldab miljardeid kolooniaid moodustavat ühikut. Valige elus probiootikumid, mida tuleb hoida külmkapis, kuid veel parem need, mis sisaldavad ka prebiootikume.

Seened

On tõendatud, et beetaglükaanidel, mida sisaldavad sellised raviseened nagu korditseps, šampinjonid, libliktagel, leht-kobartorik, šiitake ja läikvaabik, on vähivastased omadused. Libliktagel (Coriolus versicolor) on osutunud väga tõhusaks koertel, kes põevad põrna hemangiosarkoomi – suhteliselt sageli esinevat põrnavähi liiki.

Toitainelisandid  

ApocapsApoptogen Formula kapslid koertele, mis on müügil Amazon veebipoes, on välja töötanud loomaarst Demian Dressier, et pikendada vähihaigete koerte elu. Tootja antud teabe põhjal tekitab toode loomulikku vähirakkude hävingut ehk apoptoosi.

Kaprüülhape

On kinnitatud, et sellel keskmise ahela triglütseriidil on teatud vähivastased omadused. Koos vähe süsivesikuid sisaldava dieediga loob kaprüülhape keskkonna, milles terved rakud saavad neile vajalikud toitained, ent vähirakud ei saa. Kaprüülhape on saadaval toidulisandina, see sisaldab ka kookosõli. Soovituslik annus: väikestel loomadel alustage 1 või 2 teelusikatäiega päevas ja suurematel koertel 1 supilusikatäiega.

Vitamiinid ja mineraalained

Otsige vahendeid, mis sisaldavad loomadele sobivaid vitamiine ja mineraalaineid: Vitamiinid A ja D. Suurtes annustes võivad need soodustada vähirakkude hävimist (apoptoosi), kuid olge ettevaatlik ja vältige ülemanustamist. Soovituslik annus: kuni 200 RÜ ühe kilo kehakaalu kohta päevas; kümme kilo kaaluvale koerale – mitte rohkem kui 2000 RÜ.E-vitamiin. Antioksüdant, mis hävitab kasvaja rakud. Soovituslik annus: 30–100 RÜ loomadele, kes kaaluvad vähem kui 7 kg; suurematele loomadele 200–400 RÜ päevas.Seleen. See mineraalaine suudab hävitada vähirakke ja aeglustada vähi levikut, kuid olge ettevaatlik ja vältige ülemanustamist.Soovituslik annus: loomadele, kes kaaluvad vähem kui 7 kg – 25 mcg metionoolseleeni päevas; loomadele, kelle kaal on 7–23 kg: 100 mcg päevas; loomadele, kelle kaal ületab 23 kg: 200 mcg päevas.C-vitamiin intravenoosselt USAs muutub ravimine suurte veenisiseselt manustatud C-vitamiini annustega üha populaarsemaks ja teatatakse, et sellel meetodil on oluline vähivastase toime potentsiaal. Proovige leida loomaarst, kes pakub taolist alternatiivteraapiat.

Traditsiooniline Hiina rahvameditsiin

See on fantastiliselt toimiv vähiteraapia just lemmikloomadele, kuid te peate leidma loomaarsti, kes on Hiina rahvameditsiini spetsialist. Kui teie lemmikul on viimases staadiumis vähk ning traditsiooniliste meetoditega ravi jätkamisel ei ole tervenemise prognoosid rõõmustavad, siis võib see olla teie ainuke allesjäänud lootus. Hoolika uurimise järel kirjutab arst välja ravimtaimevahendi, mis võib mõjutada vähi arengu kulgu ja parandada teie lemmiklooma elukvaliteeti.

Kodus valmistatud toit, mis aitab võitluses vähiga

Köögiviljavorm

Nendes köögiviljades on rikkalikult rauda, kaltsiumi, kaaliumi, magneesiumi, tsinki, beeta-karoteeni, kiudaineid, samuti vitamiine A, B, C, E ja B6. Tumepunased köögiviljad, näiteks peedid, sisaldavad tugevat vähivastast vahendit beetatsüaniini. Kasutage seda tervislikku retsepti ja valmistage oma lemmikloomale maitsev eine. Seda võib säilitada külmikus ja pakkuda oma lemmikule igal ajal. KoostisosadVärsked köögiviljad, näiteks kõrvits, suvikõrvits, maguskartul, kabatšokk, porgand, lillkapsas ja peet.  Valmistamine1. Kuumutage küpsetusahi kuni 190°C. 2. Pange köögiviljad küpsetuspannile ja valage üle vähese oliiviõliga.  3. Küpsetage köögivilju ahjus 40 minutit. Võtke ahjust välja ja laske samal pannil jahtuda. 4. Säilitage hermeetiliselt suletud nõus külmkapis mitte kauem kui neli päeva. Igal söögikorral lisage väike peotäis looma tavalisele toidule.

Aurutatud köögiviljade segu

Need köögiviljad sisaldavad rikkalikult vitamiine A, B, C, K, B6 ja E, neis leidub ka foolhapet, kaltsiumi, magneesiumi ja kaaliumi.  KoostisosadVärsked köögiviljad, näiteks lillkapsas, brokoli, kapsas, Brüsseli kapsas, kähar peakapsas, herned, spinat ja mangold. Valmistamine1. Aurutage köögiviljad kergelt. Võtke köögiviljad aurutist välja ja laske jahtuda. 2. Hoidke hermeetiliselt suletud nõus külmkapis mitte kauem kui neli päeva. Igal söögikorral lisage väike peotäis looma tavalisele toidule. Lisage maitsetaimi!

Uuringud tõendavad, et uimastav juustumari (ashwagandha), hundihammas, viirukipuu, kurkum (kurkumiin) ja rohelise tee ekstrakt pärsivad vähi arengut ja põhjustavad vähirakkude surma. Pidage kindlasti nõu kvalifitseeritud taimeravijaga, kes otsib teie loomale sobivaimad taimed ja annused.

Susanne Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.