Kui koera kõht on lahti – Ajakiri Lemmik

Kõhulahtisust esineb koertel nii sageli, et küsimus ei ole selles, kas see kordub, vaid millal see toimub.

Toidu normaalseks seedimiseks ja peensoole läbimiseks on vajalik 8 tundi. Selle aja jooksul neeldub suurem osa toitaineid ja 80% vett. Ülejäänu satub käär- ja pärasoolde ning eritatakse tavaliselt normaalse kõva väljaheitena. Kui koer on terve, ei tohiks tema väljaheide sisaldada lima, verd või seedimata toitu.
Kõhulahtisuse korral sattub toit pärasoolde vedelal kujul ning soolestik töötab ebaregulaarselt ja kiiremini. Seda tüüpi kiire seedimisprotsess tekitab koertel tavaliselt ajutise kõhulahtisuse. Kuna kõhulahtisus võib tekkida ootamatult ja kiiresti progresseeruda, on hea, kui olete ettevalmistatud ja teate, mida sellisel juhul teha.

Mis tekitab kõhulahtisust?Koeral võib kõhulahtisus tekkida mitmel põhjusel, kuid kõige sagedamini toidu tõttu, mida loom on söönud. Eriti kehtib see puhkepäevade või pühade ajal, mil koertele pakutakse inimeste sööki, kuna peremehed soovivad neid hellitada. Teinekord on meie lemmikutel endil hea nina maiuste kättesaamiseks, isegi kui me neid ei anna. Näiteks pistavad nad nahka laua alla kukkunud suutäie ja otsivad tihti läbi ka toidujäätmete kastid. Taolised tooted ja koera kostitamine tema kõhule sobimatu söögipoolisega võivad tekitada ja tekitavadki seedetrakti talitlushäireid.On koeri, kellele meeldib süüa ja juua lindude toidulaudadelt, tiikidest ja sogastest lompidest. Nad tavatsevad süüa palju ja erinevaid mittesöödavaid asju, näiteks rohtu, metsikuid ja dekoratiivtaimi, plastmassi, puu- ja paberitükke, lõpnud loomi ja teisi taolisi leide.Harvemini on koerte kõhulahtisuse põhjuseks stress, allergia, järsk toitumismuutus või halva kvaliteediga koeratoit.Lühiajalist kõhulahtisust võib tekitada ka erinevate toodete talumatus Paljud koerad näiteks ei või süüa veise- ja sealiha, kala, mune, vürtse, nisu, sojat, praekastet, soola, rasva ja isegi mõnda sorti koeratoitu. Ka mitmesugused viirused, parasiidid ja bakteriaalsed nakkused võivad ajutist kõhulahtisust esile kutsuda. Tõsisemaid probleeme võivad tekitada siseparasiidid: ümarussid, solkmed, piugussid, niitussid ja lambliad.

Nagu teada, võivad ka paljud ravimid tekitada kõhulahtisust. Sageli tekitavad kõhulahtisuse hoogusid medikamendid südameusside ravimiseks, samuti mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID), tihti on süüdi ka antibiootikumid.

Kuidas ära tunda?See küsimus polegi nii rumal, kui kõlab. Igaüks, kelle koduloomal on kõht lahti olnud, teab, et seda on peaaegu võimatu mitte märgata. Siiski on kasulik teada ka vähemmärgatavaid tunnuseid, mis tõendavad, et varsti võib looma kõht lahti minna.Ehkki koerad ei saa aru, mis nendega toimub, tunnevad nad kindlasti pakilist vajadust häda teha ning see võib tekitada ebameeldivat stressi, eriti kui loom on suletud ruumidesse ning ei pääse välja. Esimene tunnus, mis näitab, et kõhuga ei ole kõik korras – koer seisab ukse juures ja nõuab kiiresti õue. Muud kõhulahtisuse sümptomid on palavik, letargia, nõrkus, isukaotus ja dehüdratatsioon. Vähem märgatav tunnus – koer kannatab ja ei lähe hädale, mida omakorda võib valesti tõlgendada kui kõhukinnisust.Kui koeral on kõht lahti, häirub mao ja soolestiku loomulik rütm ning loomal võib olla tunne, et peab häda tegema, kuid tegelikult on käärsool tühi.

Ehkki enamikel juhtudel möödub kõhulahtisus küllalt kiiresti ja iseenesest ning vahelesegamine ei ole vajalik, on mõned koduloomad kõrgema riski grupis, näiteks kutsikad, väiksemat tõugu koerad ja vanemad loomad, kellel kõhulahtisus või põhjustada eluohtlikku vedelikupuudust.

Tehke korralik ülevaatusSee võib-olla ei ole kõige meeldivam tegevus, kuid te peate tähelepanelikult uurima koera väljaheidet ning vahel seda ka sõrmitsema. Vaatlus võib teile anda aimu koera seisundist.Värvus. Koera väljaheidete värvus võib juba ise looma tervisest palju rääkida. Punane, verd sisaldav või tume, tõrvasarnane väljaheide võivad anda tunnistust veritsemisest seedetraktis, omakorda hele pastataoline väljaheide on tingitud vähesest sapist ning see võib viidata maksaprobleemidele. Sellistel juhtudel peab koera viivitamatult viima veterinaararsti juurde.Suur hulk haisvat väljaheidet võib olla tõendiks toidu ebapiisavast seedimisest ja organismi imendumisest.Konsistents. Vesine konsistents tekib sagedamini siis, kui toit läbib soolestiku kiiresti, vahutav väljaheide võib viidata bakteriaalsele nakkusele. Rasvasena tunduv väljaheide võib olla seotud toitainete imendumishäirega organismis ja kõhunäärme talitlushäiretega.Lõhn. Kui väljaheide lõhnab toidu või hapnenud piima järele, näitab see, et looma seedimine ei toimu õigesti. Kui selline lõhn on kutsika väljaheitel, on kutsikas nähtavasti ületoidetud. Väljaheite ebameeldivas lõhnas võib süüdi olla fermentide ebapiisav hulk soolemahlas.

Sagedus. Mitmed väikesed lima ja verega väljaheite portsjonid päeva jooksul ning pingutus soolesisu eritamise ajal viitavad koliidile, omakorda kolm või viis suurt hunnikut päevas võivad osutada ebapiisavale seedimisele või imendumisele.

TegevusplaanKui teie koer on terve ja peab ennast normaalselt ülal, välja arvatud korrad, kui ta kõht on lahti, siis esimene, mida peaks tegema – katkestama 24 tunniks koera toitmise. Oluline on jätkata looma jootmist – vesi peab olema vabalt saadaval. Ööpäeva möödudes võib hakata koera uuesti söötma kerge ja lahja toiduga. Sellistel puhkudel on kõige parem anda loomale valget kanaliha või veelgi parem – kalkuniliha lõike, eemaldades esmalt lihalt kogu rasva. Selle võib hakkida ja segada pooleks keedetud bataadi või riisiga.Andke koerale seda toitu kaks või kolm korda päevas umbes kolm päeva või kuni väljaheide jälle normaalseks muutub.

Võite proovida anda veisehakkliha, kuigi isegi kõige lahjem veiseliha sisaldab palju rasva. Võite oma tõbisele lemmikule pakkuda ka muud kergelt seeditavat toitu – kodujuustu, keedetud makarone, keedetud kaerahelbeid ja pehmelt keedetud mune. Esimesel kahel päeval andke kolm või neli väikest portsjonit päevas, siis pöörduge pikkamööda tagasi koera tavalise toidu juurde.

Susanna Unt

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.