Iiri puna-valge setter sobib perelemmikuks ja näitusekoeraks – Ajakiri Lemmik

Iiri, Inglise ja Gordoni setterist oleme ajakirjas Lemmik juba varem juttu teinud, seekord tutvustame teile viimast aristokraatsete setteritõugude esindajat.

Iiri puna-valge setter on rőőmsameelne ja heasüdamlik koer, kes sobib hästi täitma nii perelemmiku, jahi- kui ka näitusekoera rolli ja kindlasti ei ole tegemist valvekoeraga. Kőikidest setteritest on iiri puna-valgel setteril jahi- ja näitusetüübi esindaja kőige vähem eristatavad.Seda tõugu koeri Eestis hetkel teada vaid kolm – üks koer on Tartus ja ülejäänud kahega saamegi täna tuttavaks. Jutud küll käivad, et kusagil võib veel üks “puna-valge” peidus olla, aga midagi kindlamat ei teata.Iiri puna-valge setteriga aitavad lähemalt tuttavaks saada Kris Heinsoo, kes on 2aastase Rupperti omanik ja loomaarst Angela Tiivel, kellele kuulub 9aastane Ooker. Kohtume Tiina Toometi loomakliinikus – ja mitte seetõttu, et setteritest murelikul toonil rääkida, pigem ikka vastupidi. Angela töötab nimelt selles kliinikus ja Ookergi on tööl tihtipeale kaasas. 

Iiri puna-valge setter Eestimaal

Miks seda tõugu koeri Eestimaal nii vähe on? “Arvan, et inimesi ehmatab setteri puhul see, et teatakse, et ta tahab palju joosta,” räägib Angela Tiivel. “Ta on ju linnukoer.“ Ta tõdeb ka, et puna-valgeid settereid sünnib maailma üldiselt vähe ja sellepärast kasvatajad ei taha neid väga riigist välja anda. Tõugu esineb Angela sõnul rohkem Suurbritannias ja Kesk-Euroopas. „Mina tõin oma koera Poola kennelist, kus olid väga aktiivselt aretusega tegelevad kasvatajad,” tõdeb Kris Heinsoo. Lähinaabrusest olevat Läti ja Leedu Iiri puna-valge setteri osas vaiksemad piirkonnad, Soomes on koeri aga juba rohkem. Viimasel ajal olevat neid järjest rohkem riiki sisse toodud. Kord setter, alati setter – nii Angela kui ka Krisi eelmised koerad olid Iiri punased setterid. Angela valis kohe algusest peale Iiri setteri ja võttis toona 3,5aastasele koerale puna-valge setteri juurde.Kris tahtis lapsena kollit, aga pärast Iiri setteriga tutvumist kuulus tema süda sestpeale setteritele. Iiri setter võeti, kui Kris oli laps. Koer elas 15aastaseks. Angela arvates on Iiri punane ja puna-valge setter üsna sarnased, aga samas on koerad  tõusiseselt nii erinevad, et otseselt võrrelda olevat neid raske. Kris nõustub Angelaga, et eks nii nagu inimesed, on ka koerad erinevad ja erineva iseloomuga. Üldisemalt rääkides on Krisi arvates Iiri puna-valge setter seesmiselt veidi rahulikum ja tasakaalukam kui Iiri punane setter ja isegi veidi lihtsamini koolitusele alluv. Samas on nende põhiiseloomujooned ikkagi väga sarnased.

Valge peal punane või vastupidi?

Välimuselt on iiri puna-valge setter aristokraatlik, tasakaalukas, tugev ja jõuline koer. Nad on jõulised, innukad ja intelligentsed. Isaste turjakõrgus on 62-66 cm ja emastel 57-61 cm. Iiri puna-valge setteri tõustandardist võib lugeda, et “pikk, siidine ja peen karv moodustab karvanarmastuse nii esi- kui tagajalgade tagaosas ning kõrvalehe välispinnal, nagu ka mõõduka kardina ulatudes kubemest rinnale ja kaela alla”. Kogu ehisnarmastuse karv on sirge, sile ning lokkideta, lubatud on vaid kerge lainelisus. Saba peab olema tugeva karvanarmastusega. Ülejäänud kehaosades peab karv olema lühike, sile ja lokkideta. Täpselt sellised Ooker ja Ruppert ongi. Neid “narmaid” kutsutakse mõnikord ka “sulestikuks”.Puna-valge setter, kuidas nende värvidega siis on – valge peal punane või punase peal valge? Tegelikult on tegemist valget värvi setteriga: valge peal on punased laigud. Kris lisab, et punased laigud peavad olema kirkad, konkreetsed ja valge värv hästi särav. Täpilisus võib olla esikäppadel kuni küünarnukkideni, tagakäppadel kandadeni ning näopiirkonnas, mujal täpilisust olla ei tohi. Angela demonstreerib ühte täpikest Ookeri küljel – no mina ei tea, minu arust nüüd ooker sellest küll inetum ei ole…Karvkatet peaks üks-kaks korda kuus korralikult kammima ja harjama, et kasukas oleks ilus. Pikka karva jalgadel ja sabal peaks regulaarselt kammima, harva on vaja nende pikkust piirata. Karva kõrvadelt, kaelalt ja käpavahedest võib pügada vastavalt vajadusele.Pesema peab neid ainult siis, kui tõepoolest vaja. Porise ilmaga peseb Kris iga päev Rupperti käppasid. Angela peseb koera üleni umbes korra kuus.Kas Iiri puna-valget setterit inimesed ka tänavapildis välimuse põhjal ära tunnevad? Ega vist mitte?Selgub, et inimesed arvavad (umbes 99,9%), et tegemist on Inglise setteriga või siis Welshi springespanjeliga. Kris lisab, et sel aastal pani üks inimene tänaval tõu ka ilusasti paika – see on ju Iiri puna-valge setter. Kris oli selle peale positiivselt üllatunud!

Marko Tiidelepp

Foto: Kalev Lilleorg

Jätkub ajakirjas Lemmik

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.