Et autosõit oleks lemmikule meeldiv – Ajakiri Lemmik

Selle asemel, et ­uimastada oma ­lemmiklooma ­rahustitega, õpetage koerale, ­kuidas reisil käituda.

Reis või sugulaste külastamine on tore elamus, kuid mitte kõigile. Kui peres on koer, kes autos erutub ja märatseb, kuid keda peremees ei taha jätta naabri hoolde või paigutada lemmikloomade hotelli, võib toredast elamusest saada paras õudus. Koertele, kes on pidanud autos istuma vaid veterinaari juurde sõites, tundub see hirmsaima asjana maailmas! Ei jõu ega kavalusega saa neile selgeks teha, et ees on meeldiv puhkusereis maale…Ka rahustavad rohud ei anna soovitud efekti – need kas ei mõju või ei suuda koer hiljem kaua toibuda.Paljud koeraomanikud näevad looma stressiilmingutes lihtsalt halba käitumist, mõistmata, et koduloomade igapäevases elus on piisavalt stressitegureid. Eriti veel siis, kui loom viiakse välja tema harjumuspärasest keskkonnast või sinna tuuakse keegi, keda ta ei mõista ning kellega ei suuda territooriumit jagada.

Ilmselt ei meeldi ühelegi loomale arsti külastada. Erutus võib olla tingitud hirmust, mis on peamine stressitekitaja. Peale selle sõidab enamik koeri autos vaid puhkepäevadel või veterinaari juurde, seetõttu pole imestada, et autosõit tekitab neis negatiivseid assotsiatsioone – erutus tekib niipea, kui nad peavad autosse minema.

Kuidas stress ära tunda?Looma stress väljendub hingeldamises, higistamises, agressiivsuses, ringiratast jooksmises, värinas, haukumises ja suurenenud süljeerituses. Kliinikusse sõidud pole loomale ainukesed stressitekitajad. Seda põhjustab ka varjupaigas hoidmine, juuksuri külastus, tugev müra, teised koduloomad või hirm üksijäämise ees.Mõned veterinaarid soovitavad enne stressi tekitavat olukorda anda loomale rahustavat vahendit, kuid medikamendid toimivad vaid ühes suunas – maskeerivad stressi sümptomeid. Need ei lahenda probleemi ega aita loomal toime tulla stressi tekitavate tunnetega.

Mõnikord mõjutavad rahustavad vahendid ainult keha, kuid aju töötab ikka veel aktiivselt ning looma üleelamised jätkuvad, kuigi ta ei suuda enam adekvaatselt liikuda ja seda välja näidata. Kui enne visiiti veterinaari juurde anda koerale rahustavat vahendit, tekib loomal veelgi enam kodust lahkumisega seotud negatiivseid assotsiatsioone.

Susanne Unt

Jätkub ajakirjas…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.